Odborná verejnosť

Čo zapríčiňuje nepríjemný zápach z úst

V našej ústnej dutine sa nachádza veľký počet baktérií. Každá skupina má svoj význam, jedným z nich je pomoc s trávením niektorých zložiek potravy. Skoro všetky prípady zápachu z úst zahŕňajú anaeróbne baktérie, ktoré rozkladajú proteíny a produkujú pritom síru. Tieto baktérie žijú pod povrchom jazyka, v hrdle a často aj vo vašich mandliach (ak ich stále máte), teda v anaeróbnom (neokysličenom) prostredí. Spracovaním proteínov vytvárajú ako vedľajší produkt zlúčeniny síry, ktoré obsahujú sírovodík (plynná látka s charakteristickým zápachom po skazených vajciach), metántiol (charakteristická zápachom po starých použitých ponožkách), putrescín, kadaverín a niektoré ďaľšie chemikálie.

Krátkodobý zápach z úst

Cibuľa, cesnak a iné štipľavé jedlá obsahujú určité množstvo sírových zložiek, ktoré sú veľmi zapachajúce a aromatické. Produkty TetroBreath dokážu tieto zápachy taktiež eliminovať, pretože ich spracujú na jednoduché nearomatické sírnaté soli, teda chemikálie produkované baktériami, ktoré sú súčasťou zdravej ústnej flóry. Z toho vyplýva, že halitózu vytvárajú baktérie, ktoré sú zčasti aj prospešné, a preto by sa nemali liečiť antibiotikami.

Zápach z úst z 90% nepochádza z tráviaceho traktu.

Po dojedení potrava ostáva v tráviacom trakte a postupuje ďalej v tráviacom procese a nie naopak, keďže medzi tenkým a hrubým črevom, žalúdkom a pažerákom nie je žiadne otvorené prostredie umožňujúce takýto prechod. Bránia tomu aj svaly, zvierače a klky, ktoré udržiavajú potravu na správnom mieste. Menej častými dôvodmi zápachu z úst sú žalúdočné ťažkosti, napríklad reflux, zápaly žalúdka, infekcia baktériou Helicobacter pylori (helikobakter) – tie rieši gastroenterológ. Možnými vinníkmi sú aj poruchy obličkových, pečeňových funkcií a cukrovka. V týchto prípadoch treba liečiť pôvodné ochorenia.

Faktory podporujúce činnosť baktérií

U niektorých jedincov sa zatiaľ z nevysvetliteľných dôvodov nachádza týchto baktérií viac ako u iných ľudí, ktorí netrpia zápachom z úst. Niektoré teórie to pripisujú hormonálnym zmenám alebo užívaním určitých liekov, ktoré narušujú ústnu flóru.

Ďaľším negatívnym javom podporujúce baktérie je sucho v ústach. Sliny sú veľmi dôležitá súčasť funkčného chodu ústnej dutiny.

Majú za úlohu 3 funkcie:

 1. Dodávajú enzýmy na správne spracovanie potravy
 2. Stabilizujú pH
 3. Poskytujú kyslík, aby boli zdravé ďasná

Ak sa nachádza kyslík v ústach v malom množstve, baktérie majú lepšie prostredie na svoj rozkvet. Medzi faktory vytvárajúce sucho v ústach patria lieky proti depresii alebo vysokému krvnému tlaku, alkoholické nápoje a zubné pasty obsahujúce alkohol.

Nadmerné množstvo hlienu je zdroj potravy pre baktérie vďaka proteínom ako základnej zložky a objavuje sa ako jedna z hlavných príčin zápachu z úst hlavne u detí. Štúdie od Miyake, Iwai a Sugai ukázali, že u 33% testovaných detí sa v ústnej dutine na zadnej časti jazyka nachádza nosný mikroorganizmus Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), ktorý je súčasťou hlienu. Preto sa veľa ľudí sťažuje na pôvod zapáchajúceho dychu z nosnej dutiny a nie z ústnej dutiny. Tieto miesta sú v tesnej blízkosti a to najmä u detí. V niektorých prípadoch sa vyskytuje zápach pochádzajúci z nosnej dutiny, ktorý nemá žiadnu spojitosť s ústnym zápachom. Jeho pôvod sa prisudzuje rôznym infekciám.

Ľudia dýchajúci ústami sú oveľa viac náchylní k zápachajúcemu dychu než ľudia dýchajúci nosom, pretože vzduch prúdiaci v ústach vysúša sliny potrebné v ústnej dutine.

Dôvod prečo niektoré potraviny zhoršujú dych

Existujú 4 kategórie potravín a jedál, ktoré zvyšujú produkciu síry v našich ústach:

 1. Alkohol

  Alkohol nie je len súčasťou niektorých nápojov ako pivo, víno a iných alkoholických nápojov, ale nachádza sa aj v niektorých zubných pastách, čo problém len zhoršuje. Po chemickej stránke má alkohol vysušujúce vlastnosti. Do zubných pást sa dáva kvôli tomu, aby rozpustil všetky umelé a chemické prísady, ktoré sú nerozpustiteľné vo vode.

 2. Proteínové potraviny

  Článok v Los Angeles Times upozornil na to, že okolo dvoch tretín obyvateľstva v Južnej Kalifornii trpia intoleranciou laktózy, z čoho môžme vyvodiť, že desiatky miliónov ľudí po celom svete nevedia stráviť laktózu v mliečnych potravinách ako sú näjma ryby, mlieko, syr, jogurt, zmrzlina a podobne. Súbor aminokyselín v laktóze potom slúžia ako zdroj potravín pre baktérie. Nezáleží od množstva tuku v týchto výrobkoch. Tráviaci systém u týchto ľudí nevie správne rozložiť tieto zložky potravy, a preto sú k dispozícií baktériam po neurčitú dobu. Niektorí ľudia majú problém stráviť niektoré proteíny nachádzajúce sa vo fazuli. Tento problém má názov Trimethylaminuria (TMA) a je ľudovo známy ako „syndróm zapáchajúcich rýb“, pretože zápach je podobný rozkladajúcim sa rybám. Zápach je tvorený zo sírových a dusíkatých zložiek

 3. Cukry

  Už aj malé deti vedia, že ak budú konzumovať priveľa sladkostí, ohrozí to ich zubnú sklovinu. Niektoré baktérie v ústach produkujú spracovaním cukru polysacharidové vlákna, ktoré vytvárajú povlak na sklovine a okolo ďasien a čo samozrejme slúži opäť ako zdroj potravy baktériam. Preto je najlepšie vyvarovať sa rôznym cukríkom a žuvačkám, ktoré obsahujú cukor a zaručene vám zlepšia váš dych. Nezlepšia, práve naopak, urobia ho ešte horším. To však vy neucitíte, ucítia to len ľudia okolo vás.

 4. Kyslé potraviny

  Patrí sem hlavne káva (s kofeínom aj bez), paradajkové a všetky citrusové šťavy. Tieto potraviny obsahujú enormné množstvo kyselín, čo podporuje baktérie, aby sa reprodukovali a vytvárali tak horkú chuť. Prostredie v ústach má pH 6,5 (7 je neutrálne, ako má napr. voda). Zubné pasty TetroBreath nezanechávajú žiadnu chuť po umytí, pretože majú pH 8,2 a vytvárajú tak v ústach zásadité prostredie (inými slovami ničia kyseliny nachádzajúce sa v ústach).

Prečo používať TetroBreath?

10 dôvodov pre TetroBreath, ktoré presvedčia aj vašich pacientov:

 1. TetroBreath a jeho účinná zložka OXYD-8® neutralizuje priamo baktérie, ktoré spôsobujú zápach z úst. Nezakrýva teda zápach, ale eliminuje príčinu. Účinok je preto dlhodobý a okamžitý.

 2. TetroBreath je komplexný systém pre svieži dych. K dispozícii je zubná pasta, ústna voda, sprej do úst a ďalšie špeciálne produkty ako kvapky do nosa, žuvačky, probiotiká… Váš pacient si môže vybrať, čo mu najviac vyhovuje.

 3. Zubné pasty TetroBreath obsahujú aktívnu zložku fluorid, ktorý sa ukázal ako efektívny prvok v boji proti precitlivelosti zubov. TetroBreath teda pomáha nielen eliminovať zápach z úst, ale je účinný aj pri zvýšenej precitlivelosti zubov.

 4. Nedávno boli pridané do systému TetroBreath vysoko koncentrované listy Aloe vera. Výskumy ukázali, že Aloe vera vzbudzuje v tele schopnosť vytvárať kolagén, ktorý posilňuje a lieči poranené ďasná. Krv, ktorá uniká z ďasien je opäť proteínovým zdrojom pre baktérie. Žiadny iný systém proti halitóze neobsahuje Aloe vera.

 5. Všetky zubné pasty TetroBreath obsahujú nový typ minerálov – poly-pyrofosforečnan, ktorých úlohou je zabraňovať vzniku zubného kameňa a zubného povlaku. Zuby bez kameňa a povlaku sú zdravšie, čo ocení každý pacient. Aj v tomto prípade si Dr. Katz a jeho výrobky držia svoje prvenstvo a jedinečnosť.

 6. Zubná pasta je špeciálne navrhnutá ako gél, aby sa dostala aj na menej prístupné miesta. Gél tvoria menšie molekuly ako typické pasty a umožňuje ľahšiu penetráciu pod povrch jazyka. Takisto sú obsiahnuté aj leštiace a bieliace prísady. Zuby vašich pacientov budú tak čoraz viac bielejšie a hladšie a svieži dych bude trvať dlhšie.

 7. Produkty Dr. Katza neobsahujú saponát SLS – sodium lauryl sulfate (laurylétersulfát sodný), ktorý spôsobuje afty. Sú tak vhodné aj pre pacientov, ktorí trpia aftami, diabetikov a ľudí, čo často pociťujú sucho v ústach.

 8. Produkty TetroBreath neobsahujú sacharín, ktorý sa ukázal ako karcinogénna látka a u niektorých ľudí vytvára kyslú chuť v ústach.

 9. Systém TetroBreath neobsahuje alkohol ani iné škodlivé látky, ktoré vysušujú a prispievajú tak k neželanému zápachu z úst. Podľa výskumov je totiž alkohol nepriateľ sviežeho dychu číslo 1!

 10. Produkty TetroBreath sú neškodné pre životné prostredie – prvky a prísady v TetroBreath systémoch sú založené čisto na rastlinnom a minerálnom princípe. Vďaka svojmu zloženiu majú navyše trvanlivosť až 36 mesiacov.